Kotva
Mapa webu
Chyba K této položce menu není připojena žádná kategorie!

Domácí laboratoř 8. A


Jak již víte, absenci pokusů ve škole si v chemii kompenzují žáci pokusy doma.

Tentokrát měli žáci za úkol stanovit pH vybraných domácích látek. Mohli si vybrat, zda budou koumat čistící prostředky, potraviny nebo drogerii. Někdo si vybral povinné minimum 3 látek, někteří se do toho pustili s vervou a zkoumali látek více! ????

K dispozici měli znalosti z hodin chemie, videonávod a stupnici pH.

Normálně bychom v laboratoři použili ke zjištění pH dané látky univerzální indikátorový papírek (tzv. UIP), který stačí namočit a jeho následné zabarvení nám řekne výsledné pH. Doma si ale žáci museli poradit jinak, a sice sami si připravit svůj vlastní indikátor! K jeho přípravě potřebovali červené zelí a horkou vodu.

Mno, a pak stačilo připravit si vzorky zkoumaných látek, smíchat je s připraveným přírodním indikátorem a porovnat se stupnicí.

A k čemu, že je dobré znát pH látek? Někteří se ve svých pokusech přesvědčili, že mýdlo má skutečně neutrální pH, jak tvrdí v reklamách, že SAVO je silná zásada a je potřeba s ním pracovat „v rukavičkách“ nebo že suroviny z minulého pokusu (důkaz kyselin) jsou skutečně kyselé.

O tom, jak to našim osmákům šlo, a jak je to bavilo, se můžete přesvědčit na následujících fotkách a videu, které žáci moc pěkně natočili!

(p. uč. Šmídlová Hanušová)